Mit ili činjenica – Da li je pivo u srednjem veku zamenjivalo vodu

Pivo možda nije bila adekvatna zamena za vodu, ali se smatralo da je to hranljivija alternativa od vode

Ako ste ikada posetili neki od mnogih srednjovekovnih festivala verovatno ste primetili veliki broj stvari koje su vezane za taj period, no sigurno niste primetili posude za vodu. Primetili ste devojke obučene u lagane haljine, do vitezova i postavke ogromnih gozbi. Naravno, tu je i pivo – ipak se radi o rekonstrukciji srednjovekovnih vremena, na kraju krajeva, ovaj period nije toliko upamćen po čistoj vodi i dobroj higijeni.

Voda u srednjem veku bila je zagađena, puna bakterija i nije bila za piće. Ovo je primoralo svakoga, od sirotinje pa do plemstva, da se hidrira pomoću piva. Međutim, novi dokazi pokazuju da ipak nije bilo baš tako.

Ideja da su ljudi uglavnom pili pivo tokom srednjeg veka je široko rasprostranjena – i takođe pogrešna. Brojni zapisi iz srednjovekovnih vremena govore da je voda bila obilna i uobičajena namirnica. Ponekad je voda bila pomešana sa vinom ili zaslađivačima poput meda, a jedan monah iz 14. veka je naveo da više preferira vodu nego pivo. Voda je takođe bila besplatna i čista. Bunar, potok ili reka su se uglavnom nalazili u centru svakog srednjovekovnog sela. U većim gradovima postojale su čak i infrastrukture koje su služile za snabdevanje građana vodom. Čak šta više, 1236. godine u Londonu je počela izgradnja vodovodnog sistema. Ovaj sistem je dizajniran na principu prenosa vode sa bunara do pumpne stanice, nakon toga, voda bi se presipala u ogromne cisterne koje bi se nalazile u svakom gradskom naselju.

Pivo možda nije bila adekvatna zamena za vodu, ali se smatralo da je to hranljivija alternativa od vode. Iako je tadašnje pivo bilo poprilično slabo, radnici su ga preferirali jer, za razliku od vode, pivo im je davalo snagu i energiju.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
beerstyle marketing 1