U dobrom crnom pivu miris, ukus i svežina moraju predstavljati harmoničnu celinu i ni jedna od ovih osobina ne sme se izdvajati
U pivu uživaju sva čula. Dok otvaramo flašu ili limenku, čulo sluha. Sledeće čulo koje uživa je čulo vida. Ovde ćemo se zastati, jer je reč o tamnom pivu. Boja piva igra bitnu ulogu u celom procesu uživanja u pivu. Podela na tamna i svetla piva je opšta odrednica i često je teško napraviti razliku jer se radi o nijansama. Za proizvodnju tamnog piva koristi se nekoliko vrsta sladova: svetli slad, neophodan za bilo koje pivo, specijalni, posebno tretirani slad, karamelizovani slad i prženi slad. Boja piva zavisi isključivo od načina pripreme slada. Povišenjem temperature na kojoj se suši slad povećava se tamni intenzitet njegove boje. Sledeće čulo je čulo ukusa, ali ne možemo ga razdvojiti od čulom mirisa. Tamna piva treba da osvežavaju, da imaju čist i prijatan ukus i miris. U dobrom crnom pivu miris, ukus i svežina moraju predstavljati harmoničnu celinu i ni jedna od ovih osobina ne sme se izdvajati. Najvažnije osobine piva su ukus i miris, boja, koloidna stabilnost, penivost i postojanost.
Prilikom degustiranja srpskih tamnih kraft piva uzeli smo u obzir izgled piva, te obratili pažnju na izgled i stabilnost pene, zatim na talog na dnu boce i izgled piva u čaši. Zatim smo sipali pivo u čaše i fokusirali se na miris crnog piva i to na opšti miris, boquet i prisutnost mirisa hmelja. Nakon mirisa na red je došao ukus crnog piva i prilikom probanja smo vodili računa o ukusu hmelja, odnosu slada i alkohola, osobenosti svakog pojedinačnog crnog piva, kakav je opšti ukus u ustima i kakva je gustoća svakog piva. Nakon probanja piva sveli smo opšti utisak o svakom tamnom kraft pivu.