Kada se sagleda šira slika, stiče se utisak, posebno onome ko prati pivsku scenu Srbije, da su srpski kraft pivari verovali u nešto što im se džaba nudilo, a nisu bili spremni da shvate da na današnjem tržištu ne postoji ništa džabe
Intenzivno korišćenje socijalnih medija u našoj zemlji, pre svega Facebook-a i Instagram-a, poklapa se sa masovnijim otvaranjem kraft pivara u Srbiji.
Tih godina socijalni mediji dostižu neverovatnu popularnost u Srbiji i skoro svaki iole informatički pismeni građanin Srbije imao je profil na Facebook-u, a kasnije i na Instragram-u. Međutim, tih godina su algoritni socijalnih medija bili drugačije „podešeni“ i omogućavali su koliku-toliku vidljivost fan page strana, odnosno strana koje su se koristile za oglašavanje pojedinih poslova.
Promena algoritma
Ove strane prepoznate su od srpskih kraft pivara i one su masovno počele da ih koriste i da preko njih pokušavaju da komuniciraju sa potencijalnim konzumentima.
Međutim, negde u to vreme desila se i epidemija koronavirusa i odmah nakon nje i post Kovid kriza, kada sveprisutni socijalni mediji menjaju svoje algoritme i onemogućavaju vidljivost bez plaćenih oglasa, ali i sa plaćenim oglasima.
Lajkovi ne prodaju kraft pivo
Ne znajući da se prilagode i verujući u plaćene lajkove i pozitivne komentare, srpske kraft pivare nesvesno same prouzrokuju svoju propast. Verujući u nešto što ne daje efekat, ostaju zarobljene u začaranom krugu imaginarnih pratioca, sporadičnih komentara i veštački kreiranih lajkova.
Da li je kvalitet precenjen
Ova situacija uvela ih je u vrzino kolo iz kog nisu uspele da izađu i mnoge su zatvorile svoje pogone ili rade sa minimalnim kapacitetima i na granicama rentabilnosti, često pokušavajući cenom da opravdaju velike troškove i ubeđujući sebe i druge da kvalitet koji nude opravdava visoku cenu zanatskog piva.
Nerazumevanje i neshvatanje tržišta
Kada se sagleda šira slika, stiče se utisak, posebno onome ko prati pivsku scenu Srbije, da su srpski kraft pivari verovali u nešto što im se džaba nudilo, a nisu bili spremni da shvate da na današnjem tržištu ne postoji ništa džabe.
Da li su bili lakoverni ili prosto nisu imali kapacitet da shvate ulogu marketinga u plasmanu robe, u ovom slučaju specifične robe, to je već tema za neku drugu priču.