Ranije nismo imali toliki izbor pa u receptima nije ni moralo da piše "100 ml pšeničnog, svetlog piva", tačno se znalo da se npr. Kiflice sa pivom prave od pšeničnog, najsvetlijeg piva, uopšte nije bitno kog proizvođača. Vino je bilo "tajni" sastojak marinada i soseva "velikih magova" kuhinje, na pivo se malo obraćala pažnja, kao da nije pronalazilo svoje mesto u kuhinji. Danas pored velikog izbora piva sve više se i u pripremi hrane koristi pivo. Svako pivo se može iskoristiti za kuvanje, ali treba imati na umu par činjenica. Jaka i tamna piva su najpogodnija za prženje, kuvana jela i mariniranje tamnih mesa i divljači. Tamno pivo daje još tamniju boju. Gorka piva ublažavaju ukus slatkom povrću, kao što je šargarepa ili paškanat, takođe se dobro slažu sa jakim ukusom divljači. Svetlija piva se koriste za spremanje piletine, zečetine ili ribe. Za pripremu slatkiša, pudinga, voća i sl. takođe se koriste svetla piva.
Pravi specijalitet je pivsko testo za morske plodove. Ovo testo se može koristiti i za ribu, ali i za perad. Umutiti 150g prosejanog brašna, sa prstohvatom soli i 250 ml piva. Najbolje je da bude svetlo pivo, ali nećete pogrešiti ni sa tamnim. U smesu dodati 25 gr putera i ostaviti da odstoji pola sata. Morske plodove prvo uvaljati u brašno pa u pivsko testo i pržiti u dubokom ulju.
Slatka varijanta pivskog testa je odlična za voće. U 150 gr prosejanog brašna umešati kesicu vanilin šećera i prstohvat soli, a zatim i 125 ml svetlog piva. Od dva belanceta umutiti čvrst sneg i polaku sjediniti sa prethodnom smesom. Ostaviti pivsko slatko testo da odstoji pola sata. Voće, isečeno na kolutove ili komade umakati u pivsko testo i pržiti u vrelom ulju.
Da li treba da napominjemo da uz jelo, koje je spremano sa pivom, savršeno ide baš to pivo?