Ovo sigurno niste znali

Prve pivske konzerve

Prva piva u konzervama pojavila su se 1935. godine. Pivopije više nisu išle u pivske konobe, a pivare su morale da smisle način na koji efektivno mogu da sprovedu piva do domova pivopija. Konzerve odnosno limenke su se pokazale kao odličan metod pakovanja.

Kina je glavna

Česi piju više piva po glavi stanovnika nego bilo koji drugi narod, ali u poslednjih nekoliko godina i Kina se ističe. U Kini se popije više piva nego u bilo kojoj drugoj zemlji (350 miliona hektolitara godišnje). Kinseko pivsko tržište je najbrže rastuće na svetu u poređenju sa ostalim tržištima.

Najstariji pivski zakoni

Jedan od najstarijih političkih zakona jeste u vezi sa pivom. Vavilonski Kralj Hummurabi je doneo zakon koji je svakom stanovniku Vavilona obezbedio određenu količinu piva koju je taj stanovnik morao da popije svaki dan, količina je bila određena socijalnim statusom u društvu.

Hummurabi je doneo još jedan zakon u vezi sa pivom. Svaka žena koja pravi loše pivo kažnjena je smrću, odnosno davljenjem u sopstvenom pivu.

Dok je u starom Egiptu postojao zakon koji je zabranjivao muškarcima da proizvode i prodaju pivo.

Žene i pivo

Istorijski, proizvodnja piva se smatrala veoma važnim i plemenitim zadatkom za žene. U starom Peru-u pivarama su upravljale iskuljučivo žene elitnog ranga. Žene su morale biti iz plemenite porodice ili ekstremno lepe kako bi dobile taj posao. „Pivara“ je korektan naziv za ženu koja proizvodi pivo.

U 19. veku u Nemačkoj dojilje su pile do sedam krigli piva dnevno, jer su mislile da samo kroz pivo svojoj deci mogu da omoguće dovoljno nutritivnu hranu.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
beerstyle marketing 1