Šta nam govori mutna boja piva

Mutnoća je bezopasna estetska mana, a u retkim slučajevima mutnoća može biti znak lošeg, odnosno, pokvarenog piva

Ne može se poreći privlačnost čaše bistrog piva, a pivari često naporno rade kako bi postigli kristalnu jasnoću u svojih piva. Međutim, postoje i mutna piva i koja su uobičajena pojava u svetu craft piva. Ponekad je mutna boja poželjna i često se razvija u određenim stilovima piva. U drugim slučajevima mutnoća je bezopasna estetska mana, a u retkim slučajevima mutnoća može biti znak lošeg, odnosno, pokvarenog piva.

Najpoznatije mutno pivo je nemačko „hefeweizen“ pivo, što se doslovno prevodi kao „pivo sa kvascem“. Poseban soj kvasca, koji daje bavarskom pšeničnom pivu njegov karakterističan miris banana i karanfilčića, je poznat po tome što ostaje u suspenziji dugo nakon završetka fermentacije. Baš ti suspendovani kvasci daju „hefeweizen“ piva njegovu prepoznatljivu mutnoću.

Još jedno pšenično pivo poznato po mutnom izgledu je belgijski witbier, a pivari su tradicionalno dodavali određenu količinu sirovog brašna u pivo kako bi naglasili njegovu bisernu izmaglicu.

Oštre vrste hmelja koje su popularane kod američkih piva mogu isto biti u korenu mutnih piva. Polifenoli koji se nalaze u tim vrstama hmelja mogu se vezati sa kiseonikom ili mineralima u pivu da bi se stvorila izmaglica, a to je naročito uobičajeno kod nefiltriranih piva. Opet, to ne utiče na ukus piva, a neka jako hmeljasta IPA piva mogu čak imati male čestice hmelja suspendovane u samom pivu.

Valja istaći da stara piva takođe mogu razviti izmaglicu jer se proteini talože zbog oksidacije tokom dužeg perioda. Posebno dugo odležala piva mogu imati male bele pahuljice koje plutaju okolo.

Bilo da je uzrokovano kvascima ili suspendovanim proteinima, najčešće kada dobijete mutnu kriglu piva, to je znak zanatskog proizvoda koji je video minimum filtracije i dadatnih aditiva.

Podelite članak

PROČITAJTE I:

Restoran Plato

Restoran Plato nalazi se na platou Filozofskog fakulteta, u samom srcu Beograda. Kuhinja je internacionalna sa sofisticiranim i neobičnim ukusima,

restoran mayka

Restoran Mayka

Restoran Mayka nalazi se u Beogradu, u ulici Nikole Spasića na broju 5. Enterijer restorana Mayka osmišljen je na način da steknete utisak kao da ste kod svoje kuće, uz primesu savremenog industrijskog dizajna.

Restoran Boemi Ninić

Restoran Boemi Ninić

Gurmani i putnici namerinici koje put nanese do Zrenjanina rado posećuju porodični restoran Boemi Ninić koji je osnovan pre više od 20 godina.

Restoran Piazza dei Fiori

Restoran Piazza dei Fiori je smešten u samom srcu grada na Cvetnom trgu, u oazi mira i zelenila. Relaksirajuća atmosfera

UVOZNA PIVA NIŽE CENE Korektna i jeftina piva

Kada govorimo o pivima nižeg cenovnog ranga valjalo bi napomenuti da je njihov kvalitet usklađen sa cenom, ali i da se u mnogim slučajevima odabirom ovih piva konzumenti prijatno iznenade.

UVOZNA PIVA VIŠE CENE Piva za one dubljeg džepa

Potrošači u Srbije vole da probaju sve što je novo i lako se prilagođavaju na dobar kvalitet, a ukoliko su bolje platežne moći, najčešće biraju piva iz Nemačke, Češke, Francuske, Meksika, Belgije, Irske, Holandije.

BANJALUČKA PIVARA Najprepoznatljiviji brend Banjaluke

Zahvaljujući tradiciji dugoj više od 150 godina i beskompromisnom kvalitetu, koji je utkan u DNK kompanije, Banjalučka pivara odavno je prešla granice regiona i postala najprepoznatljiviji brend iz Banjaluke.

pretplata