Najpoznatiji stil među zimskim pivima je porter koji je nastao davne 1700. godine u Londonu, a ime nosi po jakim lučkim radnicima koje su tamošnji stanovnici nazivali porterima, odnosno nosačima
Kako dolaze sve hladniji dani, tako i pivopije neretko traže nešto “teža” i “jača” piva. Osim jakog piva, naravno prija i jača hrana. Kada je reč o jačim pivima obično su ona gornjeg vrenja, tamnije boje, punijeg okusa i gušćeg tela. Ona takođe imaju i veću količinu alkohola za razliku od njihovih letnjih “drugara”, poput lagera i pilsnera i laganih ejlova.
Pivo za lučke radnike
Najpoznatiji stil među „zimskim“ pivima je porter, koji je nastao davne 1700. godine u Londonu, a ime nosi po jakim lučkim radnicima koje su tamošnji stanovnici nazivali porterima, odnosno nosačima. Porter je najčešće pivo crne boje, a dozvoljena je i rubin crvena ili smeđa boja.
Pivo s notama čokolade
Za razliku od portera, stil stout, koji takođe pripada grupi grupi tamnih piva, nešto je tamniji i gušći, kremastije strukture i intenzivnijeg ukusa u kojem preovladavaju note kafe i čokolade. Ukoliko ste ljubitelj jakog, tamnog piva, a uz to ste i gurman preporuka je da u ovim zimskim danima zagrejete dušu i telo. To ćete najlakše postići da kombinacijom gulašem od junećeg mesa I tamnog piva. Uz ovaj gulaš, koji se kuva u tamnom pivu, kao prilog možete da poslužite krompir, testeninu ili pirinač.
Pivo za gurmane
Ako vam se ukaže prilika, umesto junetine, možete da koristite i divljač. Lovački gulaš je priča za sebe, oni zbog mesa dobijaju specijalnu, slatkatu aromu i zato će van nakon pikantne klope, svakako dobro leći neki dobar porter ili stout.
Pivo uz slatkiše, ali i sir
Nakon fine porcije gulaša, možete da se zasladite čokoladnom tortom koja se takođe savršeno slaže sa „zimskim“ pivima.
Ukoliko baš i ne volite slatko, uvek je dobrodošao tvrd sir, a preporuka je probate Kantal sir. Sjajan je kao završnica obroka, ali se isto tako može grickati čitavog dana uz ukusno porter pivo.